Kreativní učení III: Rosteme s uměním

Kreativní učení III: Rosteme s uměním

Projekt se zaměřuje na umělecké druhy, na jejich potenciál v kreativním učení. Je určen pedagogům, učícím knihovníkům, speciálním pedagogům a lektorům pracujícím s dětskými kolektivy.

Přizvání jsou jak odborníci v oboru expresivních terapií, tak umělci s velkým přesahem do pedagogiky, dále zkušení pedagogové lesních mateřských škol a speciální pedagogové. Sledujeme dvě roviny osobnostního rozvoje lektora-pedagoga-průvodce:
První je sebezkušenost a vlastní prožitek skrze umění, který v nás umocňuje autenticitu a porozumění daným procesům.
Druhou rovinou je metodická podpora lektorů, nabídka konkrétních technik a postupů inspirujících a obohacujících pedagogickou a lektorskou činnost.

Workshopy se proto zaměřují na práci s tělem, hlasem a celkovým projevem lektora. V konkrétních rovinách rozvíjíme práci s textem, příběhem, rytmem, zvukem, hudbou, pohybem a s vlastním vyjádřením. Těžištěm je tvořivá síla člověka.

Cílem workshopů je nejen získání nových technik a metodik, ale také získání větší sebedůvěry a nacházení autentického projevu, který vnímáme v lektorské a pedagogické praxi jako zásadní.

Garanti projektu:

Mgr. Jitka Málková
Vedoucí Hudební knihovny KJM
e-mail: hudebni@kjm.cz
tel. +420 542 532 170

Mgr. Soňa Marková, Ph.D.
Muzikoterapeutka, lektorka Hudební knihovny KJM a koordinátorka projektu
e-mail: muzikoterapie@kjm.cz
tel. +420 542 532 170

I. Umění a tvořivost / září 2024

Workshopy zaměřené na sebezkušenost a techniky z muzikoterapie, arteterapie a dramaterapie.
Určeno pro: lektoři KJM, pedagogové MŠ, ZŠ a SŠ.

Harmonie hlasu a dechu

  • 20. 9. 2024 / 9:00–12:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Seminář seznámí účastníky se základní dechovou a hlasovou I meditační technikou, jak si uvolnit stres, prodýchat si tělo a odlehčit mysl. 
Seminář patří do programu Autoterapie hlasem & dechem. Tato terapie má dlouhodobý účinek jako způsob sebe-hojení, sebe-léčení. Podpoří při léčení chrapotu, bolesti v krku, slabé znělosti hlasivek a dalších, zejména respiračních a zažívacích obtížích.

Lektorka:
Feng-yűn Song (PhDr., CSc.)
Čínská zpěvačka, žijící od r. 1990 v ČR. Je zároveň koučkou praktické psychologie hlasu a dechu a autorkou metody „Autoterapie hlasem“. Lektoruje, koncertuje, píše a překládá.

Feng-yűn Song

Dance ability – přednáška

  • 17. 9. 2024 / 17:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Velký sál, 5. NP.

Přednáška o metodě Dance Ability, inkluzivní taneční metodě zaměřené na pohybovou improvizaci, poskytne teoretické poznatky k praktickému workshopu Dance Ability, který bude následovat 23. 9. 2024.

  • Registrace není nutná.

Dance ability – workshop 

  • 23. 9. 2024 / 16:45–18:45 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Velký sál, 5. NP.

Praktický dvouhodinový workshop věnovaný inkluzivní taneční metodě zaměřené na pohybovou improvizaci. Každý účastník je vnímaný jako plnohodnotný a rovnocenný, ať už se jedná o začátečníka, pohybového profesionála nebo člověka s postižením. 

  • Počet míst omezen! Registrace: e-mail hudebni@kjm.cz, nebo tel. +420 542 532 170.

Lektorka:
Mgr. Jitka Mozorová 
Taneční lektorka a terapeutka, tanečnice v taneční skupině Proty boty. Certifikovaná lektorka metody Dance Ability.

O metodě:
Inkluzivní taneční metoda zaměřená na pohybovou improvizaci. Vytváří prostředí, kde je každý účastník vnímaný jako plnohodnotný a rovnocenný, ať už se jedná o začátečníka, pohybového profesionála nebo člověka s postižením. Dance Ability umožňuje osvobodit se v pohledu na to, pro koho je tanec a co je estetika pohybu. Učí nás nacházet krásu pohybu v přirozenosti a autenticitě.

Jitka Mozorová 

II. Umění a tvořivost / říjen 2024

Workshopy zaměřené na sebezkušenost a techniky z muzikoterapie, arteterapie a dramaterapie.
Určeno pro: lektoři KJM, pedagogové MŠ, ZŠ a SŠ.

Dramaterapie: Loutka jako pomocník

  • 2. 10. 2024 / 9:30–17:30 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Loutka může být prostředek, který pomáhá při výuce, komunikaci s dětmi, při motivaci k činnosti, udržení pozornosti. Předmět se může stát živou promlouvající bytostí s vlastní zajímavou historií. Oživené předměty, objekty, loutky rozvíjí dětskou fantazii, myšlení a spolupráci. Workshop bude veden prakticky a veškerá činnost bude následně ukotvena do teoretického rámce. Získáme základní dovednost animace (oživení) loutky a vyrobíme si jednoduchého maňáska. Účastníkům nabídneme základní teoretickou literaturu a odborná periodika.

Lektoři:
MgA. Hana Volkmerová Ph.D.
Divadelní lektorka Divadla loutek Ostrava, kde připravuje a lektoruje semináře pro děti MŠ, ZŠ a SŠ, dále pro pedagogy, knihovníky a rodiče s dětmi, které jsou zaměřené především na seznámení s divadlem a loutkářskými principy a technikami. S manželem Tomášem spolupracuje na tvorbě loutkových inscenací pro děti a mládež v mnoha divadlech v České republice, v Polsku a na Slovensku. Je spolutvůrkyní a zaštiťuje dramaterapeutické lekce s loutkami Terapie loutkou v THeatru ludem v Ostravě.

Tomáš Volkmer
Výtvarník a grafik v Divadle loutek Ostrava. Zde také spolupracuje na tvorbě umělecko-vzdělávacích programů se svojí manželkou Hanou, na přípravě mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo interesse a na mnohých inscenacích jako scénograf. Je spolutvůrcem dramaterapeutických lekcí Terapie loutkou v Theatru ludem v Ostravě.

Hana Volkmerová

Tomáš Volkmer

Celostní muzikoterapie: relaxační a prožitkové techniky

  • 4. 10. 2024 / 9:30–17:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Muzikoterapie nabízí prostor pro odpočinek, naslouchání i společný prožitek. Budeme hrát, relaxovat a objevovat svět nástrojů v přirozeném ladění jako např. bubny, tibetské mísy, kalimby, brumle, koncovky, přírodní perkuse ad. Seznámíme se s celostním pojetím zvuku a se základními muzikoterapeutickými technikami a principy. Načerpáme inspiraci nejen pro práci s dětmi, ale i pro nás samotné.
Dopolední blok bude věnován relaxačním technikám a základním muzikoterapeutickým principům, v odpoledním bloku se budeme věnovat aktivním technikám a postupům a možnostem jejich využití při práci s kolektivy.

Lektorka:
Mgr. Soňa Marková, Ph.D.
Vystudovala Hudební teorii a pedagogiku na PdF MU v Brně, absolvovala ucelený pětiletý muzikoterapeutický výcvik v metodě Celostní muzikoterapie Lubomíra Holzera při FF UP v Olomouci. Jako lektorka a muzikoterapeutka působí od r. 2014 v Hudební knihovně KJM. pravidelně spolupracuje s lesními mateřskými školami,  MŠ, ZŠ a s centry sociálních služeb. Často jako lektorka spolupracuje na projektech zaměřených na další vzdělávání pedagogů (Asociace lesních mateřských škol, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, ad.)

Soňa Marková

O metodě:
Celostní muzikoterapie Lubomíra Holzera (CMLH)
Metoda CMLH vychází z celostního přístupu ke světu i člověku. Působí vždy komplexně a okamžitě na fyzickou, psychickou, emoční, sociální, energetickou i duševní složku lidského bytí.
CMLH pracuje v oboru přírodních akustických zákonů a využívá nástroje v tzv. přirozeném ladění, které z pohledu celostní muzikoterapie nejadekvátněji odpovídájí přirozenému nastavení lidského organismu.  Muzikoterapeutické nástroje jsou z přírodních materiálů a vyráběné ručně, vynikají plným a bohatým zvukem. Takovým parametrům vyhovují nástroje lidové, staré evropské a mimoevropské hudební nástroje (bubny djembé, rámové bubny, perkuse, tibetské mísy, brumle, lidové flétny ad.)
Při muzikoterapii dochází k rychlému zklidnění klientů, navození stavu hluboké relaxace, postupnému odeznění emočních, psychických i tělesných tenzí. Měřitelnými hodnotami jsou zpomalení a zklidnění tepové a dechové frekvence, ustálení krevního tlaku. U klientů s poruchami chování pozorujeme zklidnění agresivity a celkové uvolnění. Celostní muzikoterapie pracuje také s lidmi s mentálním postižením, kombinovanými vadami či psychickými onemocněním, Parkinsonovou, Alzheimerovou nemocí, aj. Účinně se uplatňuje i u ostatní populace jako prevence vyhoření nebo podpora při zvládání zátěžových a stresových situací.

Jak mít umělecké střevo

  • 10. 10. 2024 / 17:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Přednáška Ondřeje Horáka o tom, jak přístupnou a nápaditou formou představit dětem svět (současného) umění a o tvořivých silách v životě člověka vůbec.

  • Registrace není nutná.

Lektor:
Ondřej Horák
Kurátor, lektor, autor výstavních, vzdělávacích a sociálně angažovaných projektů. Je aktivním propagátorem současného výtvarného umění a zakladatelem mezinárodní vzdělávací platformy Máš umělecké střevo? Za publikaci pro děti Proč obrazy nepotřebují názvy obdržel cenu Magnesia Litera.

Ondřej Horák

III. Umění a tvořivost / listopad 2024

Workshopy zaměřené na sebezkušenost a techniky z muzikoterapie, arteterapie a dramaterapie.
Určeno pro: lektoři KJM, pedagogové MŠ, ZŠ a SŠ.

Hlasový projev a přednes

  • 4. 11. 2024 / 9:00–12:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Známe to všichni. Doma to jde samo, ale když se na nás upře několik párů očí a uši posluchačů jsou nastražené, už to taková legrace není. Jak pracovat se svou trémou? Jak usadit svůj hlas, jak správně dýchat a co ta zpropadená interpunkce?
Na workshopu si vyzkoušíte několik divadelních technik, které vás provedou vaším tělem, hlasem i dechem. Vyzkoušíme si čtení spatra, rozmluvení se, probuzení i relaxaci hlasivek.

Lektorka:
Filipína Cimrová
Herečka divadla Mikro-teatro.

Tvůrčí psaní

  • 4. 11. 2024 / 16:00–19:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Co vznikne, když smícháte nápad s fantazií, okořeníte trochou napětí a přimícháte trochu humoru? Možná fantazijní svět, kde je všechno dovoleno anebo neotřelý příběh, který vznikne pod tvýma rukama a bude jenom tvůj. A víte, jak ho předat ostatním? Co kdybychom ho zkusili napsat jako krátký scénář, povídku, zkusit ho ostatním povyprávět nebo natočit jako rozhlasovou hru? Víte, jak vytvořit postavu, jak jí porozumět a jak se do ní vcítit? 
Na workshopu Zážitkového tvůrčího psaní  rozhodně nebudete jen sedět u stolu s tužkou v ruce!

Lektorka:
Veronika Všianská
Herečka divadla Mikro-teatro.

Filipína Cimrová

Veronika Všianská

Ekoarteterapie – Čtyři živly

  • 15. 11. 2024 / 9:30–17:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Čeká vás čas, který si můžete užít, odpočinout si, ponořit se do výtvarné tvorby. Můžeme zažít, jak svobodnou, intuitivně tvořivou cestou můžeme lépe hledat cesty sami k sobě. Ujasnit si a podpořit vlastní kvality, objevit nebo prohloubit skrytý tvořivý potenciál. Jak individuálně, tak v komunikaci s kolektivem/skupinou.
V rámci celodenního výtvarného workshopu tak budeme pracovat s náměty a technikami z artefiletiky i ekoarteterapie. Ač nebudeme v přírodním prostředí, propojující nitkou bude téma čtyř přírodních živlů a jejich kvality v osobní i skupinové dynamice. Prostřednictvím malování, imaginací a dalšími výtvarnými technikami zapojíme komplexní smyslovou zkušenost, kterou se pak budeme snažit ukotvit vzájemným sdílením s ostatními.

Lektor:
Jan Pražan
Malíř, který se dlouhodobě obsahově zabývá tématy spojenými s vnímáním přírodního, materiálního a duchovního světa, na blízké i vzdálené úrovni. Malba je pro něj celoživotní poznávací proces okolního i vnitřního světa. Vztahuje se tak ke svému okolí, oblíbeným místům v krajině, zahradě, svým blízkým, ale i k větším celkům kosmologického rázu.
Podporující a uzdravující kvality tvořivosti současně s pobytem v přírodě jej dovedly ke studiu Ekoarteterapie pod vedením Jany Merhautové v Labských pískovcích u Děčína.
Získané znalosti a dovednosti se již několik let snaží předávat převážně v rámci školních kolektivů, v rámci výtvarných setkání či projektu Kreativní partnerství. Umění a tvorbu v rámci školní výuky vnímá jako velmi podporující a funkční způsob, jak zážitkovou formou vstřebat učivo, ladit vztahy v kolektivu nebo zrelaxovat a prohlubovat sebedůvěru žáků.

Jan Pražan

Rozžij knihu!

  • 22. 11. 2024 / 9:30–12:30 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Hodinové setkání nad knihou pro děti a jejich rodiče. Herečky Mikro-teatra s knihou pracují nejrůznějšími divadelními prostředky a dále přikládají aktivitu dle zvolené knihy - výtvarnou, pohybovou, hudební, nebo jinak tvůrčí (co byste řekli třeba na vaření datlových, alias hovniválích kuliček?)
Po ukázkovém programu bude následovat workshop, na kterém se dozvíte, jak na knihu nahlížet, kde hledat inspiraci, ale také na co si dát pozor při tvorbě podobného formátu.

Lektorka:
Veronika Všianská
Herečka divadla Mikro-teatro. 

Pedagogika příběhem

  • 28. 11. 2024 / 9:30–17:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál, 5. NP.

Seminář se zaměřuje na pedagogiku příběhem cílenou zejména na předškolní děti. Prostřednictvím teoretické části představuje důležitost vnímání příběhu v předškolním věku v souvislosti s poznatky z vývojové psychologie. S odkazem na některé autory (např. B. Betlheim) seminář přiblíží terapeutický účinek četby klasických pohádkových příběhů dětem. Praktická část semináře účastníky provede metodami pedagogiky příběhem od četby a vyprávění, přes práci s loutkou a rekvizitou. Prostřednictvím několika prožitkových aktivit si účastníci semináře mohou vyzkoušet dramatizaci tématu nebo  některé metody dramatické tvorby s dětmi předškolního věku.

„Pravda oděná do příběhu projde kterýmikoliv dveřmi.“
J. A. Komenský

Lektorky:
Mgr. Aneta Vidurová, Mgr. Petra Havlíčková
Speciální pedagožky, lektorky vzdělávacích programů a interaktivních představení především pro rodiče a děti, spoluzakladatelky, herečky a průvodkyně příběhy Divadélka Pod širákem.

Aneta Vidurová & Petra Havlíčková

Hudba mezi řádky

Uplatnění hudebních principů nejen v hodinách hudební výchovy

  • 29. 11. 2024 / 9:30–16:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Malý sál a Velký sál, 5. NP.

Jednodenní hudebně-zážitkový seminář připravený lektorkami Filharmonie Brno, zaměřený na využití hudební postupů a jejich přesahů do dalších vzdělávacích oblastí. Lektorka Michaela Kulísková představí snadný návod, jak lehce a efektivně připravit zážitkovou lekci hudební výchovy a to s různě vybavenými učebnami. Spolu s Kristýnou Drášilovou nahlédneme do hudebních inspirací, které mají předlohu v příbězích z dětských „knihovniček“.
Seminář bude rozčleněn do dvou bloků (dopolední a odpolední), které povede vždy jedna z lektorek. Účastníci budou rozděleni do dvou skupin po max. 25 osobách, které se následně prohodí. Všichni si tedy budou moci pohodlně prakticky vyzkoušet uvedené postupy a metody.
Lekce inspirované orffovskou pedagogikou, učitelskou i orchestrální praxí. K dispozici bude metodika a pracovní listy.

Přihlašovací formulář

Lektorky:
MgA. Kristýna Drášilová
Hudební lektorka Filharmonie Brno, členka České Orffovy společnosti, Společnosti pro hudební výchovu ČR a lídr projektu Hudba do škol, která probíhá ve spolupráci s Českou filharmonií. Absolvovala obory hudební věda a archivnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Mezi lety 2013 a 2018 působila jako hudební dramaturgyně dětských pořadů a koordinátorka edukačních aktivit při Janáčkově filharmonii Ostrava. Od roku 2014 pracuje jako autorka hudebně-vzdělávacích programů a lektorka Filharmonie Brno.

Michaela Kulísková
Absolvovala na brněnské konzervatoři obor viola a své studium rozšířila o stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Po absolutoriu vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě MU. Více než patnáct let se věnuje hudebně-pedagogické činnosti. Od roku 2010 aktivně spolupracuje s Filharmonií Brno jako lektorka hudebních dílen, hudebních kurzů a dalších hudebně vzdělávacích projektů. Je lektorkou České Orffovy společnosti a členkou České muzikoterapeutické asociace.

Kristýna Drášilová

Michaela Kulísková

IV. Umění a příroda / říjen, listopad 2024

Workshopy zaměřené na sebezkušenost, přírodní pedagogiku, na arteterapii, tvoření a rozvoj kreativity a smyslového vnímání.
Určeno pro: lektoři KJM, pedagogové MŠ a ZŠ.

Vztah k přírodě a jak ho budovat

  • 1. 10. 2024 / 15:00–18:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, zahrada pobočky Maloměřice, Selská 16, Brno

Vztah k přírodě nevzniká jejím poznáváním před tabulí, obrazovkou nebo s knihou v ruce. Důležité je do přírody často vyrážet a mít divočejší přírodu, zahradu nebo alespoň park nadosah. Na semináři se dozvíte, jak budovat či prohlubovat vztah k přírodě a také k místu, kde žijeme a vyrůstáme. Na vlastní kůži si vyzkoušíte některé aktivity, které (protože jde o vzdělávání pro knihovnu) se budou týkat jazyka, psaného i mluveného slova, ale také všech smyslů. Budeme poslouchat, pozorovat, ochutnávat a dotýkat se.

Lektor:
Ing. Martin Kříž
Programový ředitel a lektor Ekocentra Chaloupky. Spolupracuje na vzdělávání učitelů a tvorbě metodik, které pomáhají učitelům i oddílovým vedoucím učit a vzdělávat se v zahradě a v přírodě. Častými tématy jeho workshopů jsou přírodní pedagogika, regionální učení, senzitivní učení. Aktivně tvoří výukové programy pro děti a snaží se všemi prostředky motivovat učitele, aby vyšli s dětmi ven do přírody a učili se s nimi venku.

Martin Kříž

Přírodní pedagogika

  • 5. 11. 2024 / 8:00–11:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Hudební klubovna, 3. NP.

Seminář zve účastníky k pohledu na přírodu pohledem výtvarného umělce, který vnímá louky, les a vše kolem sebe jako připravený přírodní ateliér s mnoha možnostmi. Nahlédneme do oblasti přírodních barev a práce s přírodním materiálem s možným terapeutickým přesahem. Společně se naučíme techniky a postupy práce s připraveným materiálem, které jsou využitelné pro práci v interiéru. Ukážeme si, jak tyto techniky zapojit do činnosti se skupinou dětí i jednotlivci

Přírodní pedagogika

  • 12. 11. 2024 / 14:00–17:00 hod.
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Hudební klubovna, 3. NP.

Seminář zve účastníky k pohledu na přírodu pohledem výtvarného umělce, který vnímá louky, les a vše kolem sebe jako připravený přírodní ateliér s mnoha možnostmi. Nahlédneme do oblasti přírodních barev a práce s přírodním materiálem s možným terapeutickým přesahem. Společně se naučíme techniky a postupy práce s připraveným materiálem, které jsou využitelné pro práci v interiéru. Ukážeme si, jak tyto techniky zapojit do činnosti se skupinou dětí i jednotlivci

Lektorka:
Mgr. Klára Krchňavá
Speciální pedagožka, zakladatelka a ředitelka spolku Kavyl, z.s. a vzdělávacích projektů, zakladatelka a ředitelka Lesní mateřská škola Stromík, Lesní mateřská škola Mariánka, Ekocentrum Jezerka. Členka Rady ALMŠ a Skupiny pro kvalitu. Vystudovala obor Speciální pedagogika na UK v Praze, a obor Etika na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V životě ji nejvíce ovlivnil a nasměroval kurz Respektovat a být respektován s manželi Kopřivovými. Stála u zrodu vůbec prvních lesních mateřských škol v ČR, kde působí dodnes. Konzultuje zejména v oblasti zakládání lesních klubů, vede kurzy tvoření s přírodními materiály s arteterapeutickými prvky.

Klára Krchňavá

Projekt je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.