Hrátky s pamětí 2024
Setkání knihovníků – trenérů paměti
Rozsah semináře: 2 dny (13. a 14. května 2024)
Místo konání: Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, Brno (Velký společenský sál v 5. NP)
Vložné: 500 Kč (na úhradu nutných výdajů a občerstvení během semináře)
Hrátky s pamětí 2024 – Přihláška na celostátní seminář pro knihovníky
Program
Pondělí 13. května 2024
(12:00–17:30 hod.)
12:00–12:15 hod.
Zahájení setkání (Ing. Libuše Nivnická, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně)12:15–12:30 hod.
Činnost sekce SKIP Knihovníci – trenéři paměti v roce 2023 (Mgr. Dagmar Maroszová)12:30–14:00 hod.
Využití tabletů v lekcích trénování paměti (Mgr. Jana Bajerová)
Vystudovala muzikologii na FF UK v Praze a celý svůj profesní život se věnuje kultuře a vzdělávání. 11 let působí jako ředitelka Městské knihovny Lysá nad Labem. Od roku 2020 je trenérkou paměti I. stupně a vede kurzy trénování paměti v lyské knihovně. Jako lektorka trénování paměti spolupracuje i s Městskou knihovnou Milovice. Ve svých kurzech ráda využívá nové technologie, práci s tablety do svých kurzů zařazuje pravidelně již několik let.
Ve svém příspěvku se podělí o zkušenosti s využíváním tabletů v rámci lekcí trénování paměti a představí několik nástrojů vhodných na přípravu konkrétních interaktivních cvičení. Součástí prezentace bude např. názorná ukázka tvorby úkolů v široce využívaném nástroji Learning Apps. Tento zdarma dostupný software umožňuje lektorům mnoho možností a nabízí řadu šablon (osmisměrky, křížovky, slepé mapy, spojovačky, doplňovačky atd…).14:00–14:15 hod.
přestávka na kávu14:15–15:45 hod.
Psychomotorické hrátky pro rozvoj paměti (Mgr. Dagmar Heiland Trávníková, Ph.D.)
Působí na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde se zabývá zejména aplikovanými pohybovými aktivitami z oblasti psychomotorických her či žonglování. Spolupracuje s různými cílovými skupinami (děti školního věku, senioři s Parkinsonovou chorobou, děti s kombinovaným postižením, studenti se sluchovým postižením aj.), u nichž společně se svými studenty aplikuje tyto pohybové aktivity do praxe. Vede workshopy a semináře pro učitele, trenéry, sociální pracovníky a další zájemce, se zaměřením na specifika potřeb různých cílových skupin. Mimo své pedagogické aktivity působí také v Divadle KUFR. Ve své nejnovější Sportovní pohádce usiluje o osvětu v oblasti pohybových aktivit a vhodného stravování u dětí.
V interaktivním workshopu si vyzkoušíme psychomotorické pohybové aktivity s nejrůznějšími pomůckami se zaměřením na rozvoj paměti sémantické, sluchové, zrakové, hmatové či pohybové. U jednotlivých aktivit si vysvětlíme specifika jejich využití u různých cílových skupin (děti, mládež, dospělí, případně senioři…) a také možnosti úprav aktivit dle potřeby dané cílové skupiny. V úvodní části workshopu se stručně seznámíme s konceptem psychomotorických aktivit, jejich cíli, pomůckami a herními zásadami.15:45–16:00 hod.
přestávka na kávu16:00–17:30 hod.
Aktivizační činnosti pro seniory (Michaela Nešporová)
Práci se seniory se věnuje od roku 2006, kdy začala pracovat v Centru pro rodinu a sociální péči v Brně jako aktivizační pracovník pro práci se seniory. V témže roce absolvovala kurz Zdravotní tělesné výchovy při České asociaci sportu pro všechny a vzdělávací kurz trenérů rakouského programu LIMA (Lebensqualitat Im Alter) určený k aktivizaci seniorů, v němž se vzájemně prolíná trénink paměti a trénink psychomotorický. V roce 2010 absolvovala kurz Trenéra paměti III. stupně pod záštitou ČSTPMJ. Současně absolvovala kurz Zdravotní tělesné výchovy Seniorfitnes a stala se akreditovanou cvičitelkou zdravotního cvičení.
Účastníci se seznámí s praxí v práci s cílovou skupinou seniorů. Vyzkouší si aktivity, které mají pro seniory význam po stránce fyzické, ale také psychické a sociální. Aktivity ukáží účastníkům dopad cvičení na rozvoj mentálních a pohybových schopností, prostorové orientace, senzomotorického vnímání, zlepšení koncentrace a komunikace. Účastníci se praktickým nácvikem seznámí s možnostmi využití paměťových technik, tréninku psychomotoriky, tanců vsedě pro zlepšení kvality života seniorské populace.
Workshopy budou prakticky zaměřené, proto doporučujeme pohodlné oblečení pro komfortní pohyb.
Po skončení možná prohlídka Ústřední knihovny KJM. Knihovna je pro veřejnost otevřena do 19:00 hodin. Večeři si účastníci řeší individuálně. Zájemcům poskytneme seznam nejbližších restaurací.
Večerní program:
Od 20:00 hodin bude pro přihlášené připraveno přátelské posezení v knihovně, kde nám na akordeon zahraje Tereza Škrháková Kněžová, s níž si můžeme procvičit svou hudební paměť.
Úterý 14. května 2024
(8:00–12:00 hod.)
Výměna zkušeností, cca 20minutové příspěvky účastníků:
8:00–8:30 hod.
Interaktívne tréningy pamäti vo Vranove nad Topľou (Marianna Majzlíková / Hornozemplínská knižnica vo Vranove nad Topľou)8:30–9:00 hod.
Spolupráce s domovem důchodců – program Priniesieme knižnicu k seniorom (Ľubica Šmatláková a Zuzana Cáková / Mestská knižnica Ružinov)9:00–9:30 hod.
Mozkohrátky pro předškoláky (Petra Hirtlová)9:30–10:00 hod.
České hory pro seniory (Zuzana Hanzalová / Knihovna Jiřího Mahena v Brně)10:00–10:30 hod.
přestávka na kávu10:30–11:00 hod.
Party u tučňáků (Marcela Guttnerová / Městská knihovna Litvínov)11:00–11:30 hod.
Kde je moje dcerka? (Jana Šubrová / Knihovna Jiřího Mahena v Brně)11:30–12:00 hod.
Závěrečné zhodnocení, zakončení trenérské dílny
Nabídka úterního odpoledního programu:
Po trenérské dílně (cca v 13:00 hod.) nabízíme společný přesun do Masarykovy čtvrti na prohlídku Památníku Jiřího Mahena.
Mahenův památník (Mahenova 8)
(přesun MHD, trolejbus, lístek stojí 20 Kč)