Rozšiřujeme fond a nakupujeme nové deskovky

V období letních prázdnin bývá často více prostoru k doplňování knihovního fondu...

Autor: Matty Čechovských
Rubrika:
Datum publikace: 25.09.2024 | Ročník 10

V období letních prázdnin bývá často více prostoru k tomu, aby si knihovny nejen opravily, ale i doplnily svůj fond. V případě dětského oddělení Knihovny Jiřího Mahena v Brně je to téměř každoročně nákup a zpracování nových deskových her, které potom nabízí k absenčnímu vypůjčení čtenářům. Rád bych se s vámi podělil o některé z těch, které mě z momentálně nejnověji zakoupených zaujaly nejvíce.

Při nákupu se snažíme zohledňovat hned několik kritérií – rozhodně cenu, která spíše výjimečně přesáhne částku tisíc korun, počet komponentů uvnitř hry, které jsou při každém vracení přepočítávány a kontrolovány zaměstnancem knihovny, tematické zaměření, ale také například věkové určení hry či herní principy, aby byl náš fond co nejvíce pestrý.

Pro nejmenší hráče jsme vybrali k nákupu hru Lapač snů, kterou lze hrát už od čtyř let. Jedná se o kooperativní hru, v níž se tým složený ze dvou až čtyř hráčů snaží během přibližně patnácti minut porazit všechny noční můry, které je ohrožují. Obsah se skládá především z karet nočních můr a různě velkých žetonů s obrázky plyšáků, kterými je potřeba noční můru na kartě překrýt, aby byla poražena. Za každý takto zlikvidovaný zlý sen dostane daný hráč do sbírky žeton. Tyto žetony jsou důležité především v kompetitivní formě hry, kdy mezi sebou hráči závodí, kdo dříve porazí dvanáct nočních můr a získá tak dvanáct výherních žetonů. Hra u dětí mimo jiné rozvíjí pozorovací schopnosti, schopnost porovnávat velikosti a spolupráci s ostatními hráči. Vzhledem k věkovému určení hráčů a důrazu na vizuální princip hry zde není potřeba znalost konkrétního jazyka.

Taktéž pro mladší hráče, tentokrát od šesti let, je Bacteria Hysteria. Jedná se především o karetní hru s několika málo dalšími komponenty (kostky a žetony). V ní se hráči dostávají do prostředí laboratoře, kde řádí spousta nebezpečných bacilů. Jejich úkolem je zbavit se co nejrychleji všech bacilů, které mají v ruce na kartách. Ty však nejen ubývají, ale mohou i přibývat. Hra je více o náhodě než o strategii, úbytek i příbytek řídí hody kostkami. Stejně jako u předchozí hry ani zde není nutná znalost konkrétního jazyka, herní princip je založen na obrázcích. Bacteria Hysteria je určena pro dva až čtyři hráče a trvá okolo dvaceti minut.

Máte rádi klasické karetní nebo deskové hry, které obsahují originální a netradiční prvky? Potom by vás mohla zaujmout karetní hra Bum bum burrito, která si vypůjčila principy míčové vybíjené. Místo míče jsou zde plyšová burrita, nemusíte se tedy bát rozbitých oken (i když vázu nebo hrnek by určitě shodit dokázaly). Bum bum burrito je velmi rychlá, dynamická a jednoduchá hra, v níž všichni zúčastnění hrají současně. Cílem je posbírat co nejvíce trojic stejných karet, za které se na konci hry získávají body. Pokud ovšem někdo z protihráčů vyloží trojici karet rvačky, souboje nebo války, začne teprve ta správná zábava, při níž je potřeba být rychlejší než ostatní, popadnout burrito a hodit jej tak, aby někoho trefilo. Hráč, který nestihne uhnout včas, získává žetony modřin, které mu na konci hry snižují celkové bodové skóre. Hra rozvíjí především postřeh a rychlost, snaží se o pohybovou aktivizaci hráče. Je vhodná pro dva až šest hráčů od sedmi let a jedno kolo trvá cca patnáct minut.

Ne příliš tradiční desková hra pro malé hráče je také Kronika dobrodružství: Cesta za měsíčními kameny. Zde je pro správnou funkčnost hry nutností mobilní telefon nebo tablet s nainstalovanou aplikací, která je zdarma a funguje i offline. V Kronice dobrodružství se z hráčů stanou kouzelničtí učni, kteří sbírají stopy a řeší mnoho různých záhad v královstvích. Hra má detektivní zaměření a obsahuje šifry a luštění pro menší děti, její věkové určení je od sedmi let. Díky stažené aplikaci je k dispozici interaktivní 3D prostředí, v němž se mohou hráči volně pohybovat, aplikace je prospěšná také z hlediska snížení počtu herních materiálů v balení. Výhodou je i fakt, že se jedná o kooperativní hru, u dětí tedy mimo jiné rozvíjí schopnost spolupráce. Je určena jednomu až čtyřem hráčům a doba jedné hry je v průměru třicet minut. Hra je vhodná převážně do knihoven, vzhledem k hernímu principu je plnohodnotně hratelná jen jednou (hráči by při opakovaném hraní znali stopy, které objevili v předchozích hrách).

Karetní hra Na prodej podporuje a rozvíjí finanční gramotnost a schopnost strategického plánování. Má velmi málo herních komponentů (karty a bankovky), které jsou snadno nahraditelné v případě ztráty. Hra funguje na principu aukce a následného prodeje nemovitostí, přičemž vyhrává nejbohatší hráč. V první části hry je cílem za přidělené peníze nakoupit co nejhodnotnější domy, které se ve druhé části hry vyměňují za peněžní šeky. Jednotlivé tahy je však potřeba důkladně promyslet a propočítat. Hra je rychlá, jednoduchá a beze slov, není tedy vázána na jakýkoli jazyk. Je určena třem až šesti hráčům od deseti let a trvá mezi patnácti až třiceti minutami. Karty nemovitostí jsou velmi hezky ilustrované (podobný styl jako karty hry Dixit), lze je tedy využít i k jiným účelům, jako je například vyprávění příběhu či jiné aktivity s dětmi.

Mezi našimi čtenáři jsou velmi oblíbené karetní hry ze série Únikovka, proto jsme i tentokrát, stejně jako při každém nákupu nových her, vybrali jednu z této řady, s názvem Útěk na západ. Tato hra je inspirována českou historií, konkrétně se odehrává v roce 1975 v době komunismu. Úkolem hráčů je pátrat po informacích a rozlišovat, které jsou pravdivé a které naopak zavádějící. Únikové hry rozvíjejí logické a kritické myšlení, schopnost spolupráce, tahle má přesah do vzdělávání v oblasti historie a mediální gramotnosti. Je vhodná pro jednoho až pět hráčů od deseti let, a na její zahrání je potřeba si vyhradit přibližně dvě hodiny času. Protože jsou únikové hry hratelné pouze jednou, jsou ideálními právě do fondů knihoven. Zároveň mají velmi málo herního materiálu, většinou se jedná jen o karty či speciální karty, výjimečně je součástí balení například brožura s příběhem či jiné pomůcky. Nevýhodou těchto her je ovšem fakt, že při ztrátě některého herního komponentu již hra není hratelná a často jej nelze nahradit. Únikových her existuje na trhu opravdu mnoho, při jejich výběru je potřeba opravdu pozorně číst informace na krabici – u některých těchto her bývá herní materiál v průběhu hry nenávratně poškozen, což ovšem není případ této doporučené.

Poslední k doporučení je kooperativní karetní hra ze série Echoes, která opět funguje pouze v kombinaci s bezplatnou aplikací pro mobilní telefony nebo tablety. Hra má spíše detektivní žánr. Po naskenování jednotlivých karet do této aplikace se přehraje úryvek obsahující zvuk, rozhovor či jinou audio stopu, na jejichž základě hráči sestavují příběh, který se odehrál v minulosti. Částečně lze příběh sestavit na základě jednotlivých stop, z části však musejí hráči využít dedukci či vlastní fantazii, aby jednotlivé události a jim předcházející momenty rozklíčovali. Obdobně jako únikové hry, i Echoes je možné plnohodnotně hrát pouze jednou, při opakovaném hraní znají hráči některé stopy či správné odpovědi. Nevýhodou těchto her je také nenahraditelnost jednotlivých karet – při ztrátě byť jen jedné z nich je hra bohužel nehratelná. Hru je možné hrát v jednom až šesti hráčích a trvá okolo hodiny. Vyžaduje poměrně náročné dedukční schopnosti a herní principy, proto je určena až hráčům od čtrnácti let.

Deskových her je na trhu v současné době nepřeberné množství, vzájemně si v mnoha ohledech velmi konkurují. Vybrat si vhodnou deskovou či karetní hru do fondu své knihovny nemusí být úplně jednoduché. Nicméně velkou příležitost pro knihovny vidím v hrách, které jsou plně hratelné pouze jednou a mají často málo herního materiálu, čímž jsou pro knihovny jako stvořené. A mimo to jsou právě tyto hry, jež nejsou příliš vhodné k nákupu domů, mezi hráči různých věkových kategorií čím dál oblíbenější, což zaručuje, že nezůstanou nechtěné ležet na knihovních regálech.