Pojďte si zahrát deskovku aneb Objev zábavu ukrytou v krabicích
Hraní je nejpřirozenější forma učení...
„Vítej v mém světě. Jsem krabice vytažená z regálu, která tě a tvé přátele zavede za dobrodružstvím do vesmíru, na bitevní pláně starověku, na lov draků nebo třeba do národního parku, či maminčina šuplíku na šití. Nabízím ti příležitost změřit síly s ostatními či s nimi spolupracovat ve snaze porazit mne. Podaří se ti to? To záleží na svých schopnostech, předvídavosti a často také na štěstí, každopádně si přitom užiješ spoustu zábavy, poznáš lépe sebe i ostatní. Jsem desková hra a těším se, až se lépe poznáme.“
Proč vlastně hrát? Mnoho lidí, především těch dospělých, vám bude tvrdit, že hraní je pouhou ztrátou drahocenného času a rozumně smýšlejícím normálním lidem nic nepřináší. A přitom nemohou být dále od pravdy. Hraní je nejpřirozenější forma učení, poznávání světa a sebevzdělávání, a to v jakémkoli věku, stačí si najít vhodnou formu. A množství a rozmanitost světa moderních deskových her ji nabízí doslova pro každého. Stačí mít otevřenou mysl a chvíli hledat.
Nazdar, hro, co mi nabídneš?
Každá desková hra představuje výzvu, někdy jednodušší, jindy složitou, schopnou zaměstnat mozek na celé hodiny. Jedno však mají všechny hry společné – vezmou své hráče na chvíli do světa s jasnými hranicemi a souborem pravidel, jimiž se musí řídit. Každý, kdo sedí u herního stolu, je tak na chvíli vržen do malé reality, v níž řeší malé problémy, a ví, že až hra skončí, vše se zase uklidí do krabice a jemu zbyde jen zážitek ze hry – a víc řešit nemusí. Procvičil si mozek, šikovnost, strategii či sociální interakce, zachránil princeznu, postavil největší město, nebo dojel se svým autem na skvělém druhém místě v náročném závodě a příště může zase. Anebo zkusí něco jiného.
Pokud člověk otevře svou mysl a dokáže se hře naplno na chvíli věnovat, bohatě se mu odmění. A nemusí to být nutně konečné vítězství (i když zde asi záleží na osobnosti každého hráče). Každý, kdo k deskovkám najde cestu, bude po čase vzpomínat na skvělé momenty, které během hraní zažil, jak se mu podařilo někoho oblafnout, přetlačit, či jakou chybu sám udělal, a pak se jí smál. Deskové hry dokáží často vyeskalovat emoce do solidních obrátek a učí nás vyhrávat i smát se sami sobě.
Vzhůru do labyrintu
A kudy vede cesta do magického světa deskových her? Na to je hned několik odpovědí – na internetu existují desítky žebříčků nejlepších her, zaměřených na mnoho kritérií. Jejich množství i rozsah toho, co nabízí, ale může vést ke zmatení, a to, že vám nesedne hra, která se líbí tisícům jiných lidí, by vás rozhodně nemělo odradit.
Nejlepší je najít si průvodce, jenž vás do světa deskový her zasvětí. Může to být kamarád, odborník ve specializovaném obchodě, anebo třeba váš oblíbený knihovník. Hry se dají vybírat různě, podle tématu, mechanismů, jež používají, podle toho, zda toužíte se spoluhráči spolupracovat na společném díle, nebo je naopak na hlavu porazit, času, jejž jste ochotní hře věnovat, či prostému faktu – kolik hráčů ji bude hrát.
Důležité je jediné – nebát se, chtít se učit a užít si zábavu. Ostatní potom přijde samo.
Hry a knihovna
Jak jste již pochopili, moderní deskové hry nabízí hodnotný zážitek, který je mnohdy srovnatelný s tím, který přináší kniha nebo komiks. Je tedy nasnadě, že většina knihoven má k dispozici různě velkou zásobu deskovek pro hráče napříč všemi věkovými kategoriemi. Díky tomu si ji mohou zájemci zahrát přímo v prostředí knihovny (některé mají i specializované kroužky nebo termíny setkávání pro děti, mladistvé hráče), nebo si je půjčit domů a tam si je zahrát s rodinou nebo přáteli.
Takové půjčení deskovky má řadu výhod – tím prvním je prostý fakt, že si díky němu můžete svého favorita vyzkoušet, aniž byste ji nutně museli kupovat. Slyšeli jste od kamarádů nebo na YouTube o skvělé deskovce, která by se vám mohla líbit? Půjčte si ji v knihovně, vyzkoušejte, a pokud se vám bude líbit, pořiďte si vlastní.
Druhou výhodou, kterou přináší polička plná her ve vaší oblíbené knihovně, je objevování nových her, o nichž jste předtím třeba ani neslyšeli. Můžete se poradit s knihovníkem, říci mu, co hrajte rádi nebo na co zrovna máte náladu, a on vám pak pomůže vybrat hru doslova na míru.
Třetí a rozhodně ne poslední pozitivum deskových her v knihovně potěší především zkušenější nebo nostalgické hráče. Chcete si vyzkoušet nějaký legendární nebo třeba jen zajímavý titul, o němž vám někdo vyprávěl, ale ten už dávno zmizel z pultů obchodů? Rozhoďte sítě po knihovnách a při troše štěstí a snahy je pravděpodobné, že do několika týdnů budete rozkládat herní plán po stole a pročítat příručku pravidel.