Místní knihovna Kostice
Mezi nejžádanější volnočasové aktivity knihovny, nacházející se v samém centru obce Kostice, patří kroužek programování Gamehouse...
Knihovna se nachází v samém centru obce Kostice, svou polohou je dobře dostupná všem uživatelům. Na přelomu let 2020 a 2021 prošla budova rekonstrukcí interiéru. Původní prostor byl rozdělen na část knihovnickou a část komunitní, ve které se od května 2021 pravidelně konají zájmové kroužky pro děti či kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost. Mezi nejžádanější volnočasové aktivity patří kroužek programování Gamehouse.
Robotika bez stavebnic a robotů
Se STEM konceptem (Science, Technology, Engineering, Math) jsem se poprvé setkala v období pandemie covidu, kdy jsem brouzdala internetem ve snaze najít způsob, jak dětem zatraktivnit online výuku. STEM vzdělávání, které je zaměřené na rozvoj technických schopností s důrazem na kritické a kreativní myšlení, mě okamžitě nadchlo. Rozhodla jsem se tedy, že v knihovně založím kroužek programování. Začátky však nebyly jednoduché. Chybělo nám vybavení, knihovna disponovala pouze několika notebooky, a jakožto učitelka humanitních předmětů jsem neměla potřebné znalosti. Nicméně kde je vůle, tam je cesta. Pustila jsem se do samostudia a hledala možnosti, jak začít programovat bez robotických stavebnic.
Scratch
Soustředila jsem se na online bezplatné platformy. Tou první byl Scratch. Webová stránka se spoustou videonávodů, které vás zasvětí do tajů blokového programování – je jednodušší než textové, není potřeba psát a pamatovat si jednotlivé textové příkazy, zvládnou ho i děti. Na webu sratch.mit.edu naleznete nepřeberné množství veřejně sdíleních projektů. Můžete „nahlédnout dovnitř“, zjistit, jak daný program funguje, popřípadě jej upravit. Pokud budete chtít svou práci uložit, bez registrace se neobejdete, po zavření webové stránky byste totiž o všechny neuložené projekty přišli. Založení účtu je opravdu snadné, zabere vám jen pár minut a stačí k němu platná e-mailová adresa.
Za uživatelsky přívětivou aplikaci pro děti ve věku od 5 let považuji Scratch Junior. Jedná se o zjednodušenou verzi, která obsahuje pouze základní bloky v podobě obrázkových ikonek. Spustit ji však můžete jen na mobilních zařízeních, iPadech a tabletech Android.
Programování jednoduchých her a animací ve Scratchi
Nejprve jsme se zaměřili na programování jednoduchých animací, při nichž se postavy hýbaly a mluvily skrze komiksové bubliny. Krůček po krůčků jsem dětem vysvětlovala, co který textový blok umí, kam ho mohou umístit, jak změnit pozadí projektu, přidávat do něj postavy či zvuk. Jakmile si základy kódování dostatečně osahaly, tvořily vlastní příběhy a prezentovaly je na projekční tabuli
Dalším projektem, který děti přivítaly s neskrývaným nadšením, bylo programování jednoduché hry s názvem Bouncing ball, v níž se míček odrážel od destičky umístěné ve spodní části obrazovky do okolních zdí. Děti skládaly příkazy do bloků podle přesně stanoveného postupu a následně zkoušely, jak řazení příkazů ovlivňuje funkčnost celého programu. Poté, co se seznámily s vývojovým prostředím hry, dostaly prostor pro její vylepšení. Měnily pozadí či vzhled herních prvků, ty šikovnější upravovaly kód nebo přidávaly další herní úrovně. Během finálního testování si děti hotové hry vzájemně představily a vyzkoušely.
V současné době se v kroužku Gamehouse zaměřujeme také na programování robotických stavebnic, které jsme do knihovny pořídili díky finanční podpoře obce Kostice a dotačním programům VISK 3 a SZIF.
Run Marco!
Velmi jednoduchou online platformou, kterou jsem objevila až o něco později, je aplikace Run Marco! Oproti Scratchi obsahuje pouze základní příkazy (krok vpřed, odbočit vpravo/vlevo, skok dopředu, opakovat), takže je vhodná pro úplné začátečníky. Děti v ní formou hry pomáhají Marcovi nebo Sophii zdolat cestu džunglí či zimní krajinou. Po vyřešení úkolu se jim odemkne další úroveň a získají tři hvězdičky do celkového hodnocení.
Stačí jen začít
Podobných online aplikací se na internetu nachází celá řada, za zmínku určitě stojí Galaxy Codr, Blokly Games, Code Combat či Microsoft Make Code Arcade – na YouTube naleznete spoustu tutoriálů, které vás provedou jejich uživatelským prostředím. Možností je spousta. Stačí jen začít a třeba Vás programování nadchne stejně jako mě.
Mgr. Ivana Rampáčková, DiS.