Duhový point v TEENu Knihovny Jiřího Mahena v Brně

V loňském roce přibyla do TEENu KJM jedna velmi důležitá věc, spíše myšlenka než konkrétní místo...

Autor: Markéta Slabá
Rubrika:
Datum publikace: 30.06.2023 | Ročník 9

V loňském roce do TEENu Knihovny Jiřího Mahena v Brně přibyla pro nás velmi důležitá věc – Duhový point. Jedná se více o myšlenku než o konkrétní místo, kterou aktivně prosazujeme. Již od roku 2018 je TEEN registrován do komunity “Hate Free”, čímž se zavazujeme k tomu, že je místem bez předsudků a může do něj přijít kdokoliv. Už od vzniku TEENu usilujeme o vytvoření prostoru, které by bylo odpočinkové, ale i bezpečné, a kde každý může být sám sebou. Díky Duhovému pointu se nám daří tuto myšlenku prosazovat a prohlubovat ještě více. 

V rámci Duhového pointu do TEENu přibyla schránka, do níž může mládež házet dotazy či vzkazy, a pro tyto účely jsme také založili e-mail duhovyteen@kjm.cz, kde se na nás mohou s čímkoliv obrátit. Vše je anonymní, ale pokud chtějí odpověď, mohou se podepsat a zanechat kontakt. Myšlenka za touto schránkou a e-mailem je taková, že jsme chtěli (nejen) duhové mládeži dát možnost sdílet svoje problémy a ukázat jim, že jsou zde lidé, kteří jim rádi pomohou a vyslechnou je. TEEN vznikl v roce 2014 a za tyto roky svého působení k nám přišlo mnoho teenagerů, kteří potřebovali s něčím pomoct, ať to bylo duhové téma nebo problémy s látkou ve škole. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli Duhový point založit. Mládež za námi chodí i nadále a nám se potvrzuje, že děláme věci správně. Dostalo se nám velmi kladné odezvy a rozšířili jsme díky tomu okruh pravidelných návštěvníků. Také jsme začali do knih s LGBTQ+ tematikou vlepovat duhové samolepky a do TEENu jsme umístili tištěný seznam těchto knih, které pravidelně aktualizujeme, jelikož za poslední rok přibyla spousta nových queer knih. Prostor pro mládež není v českých knihovnách ojedinělá věc, nicméně Duhový point je první v České Republice. Jsme pyšní na to, co děláme, ale hlavně jsme rádi, že máme možnost mladým ukázat, že knihovna nemusí být jen o povinné literatuře, ale může to být místo pro jejich sebevyjádření a sebepřijetí, socializování a poznávání nových lidí.

Kromě rad nabízíme i možnost vzdělání a rozvoje (nejen) v LGBTQ+ tématech, čímž se snažíme rozšířit povědomí o těchto tématech. Akce, které pořádáme v rámci TEENu, jsou primárně pro mládež 13+, ale jsou otevřené i široké veřejnosti. Snažíme se vybírat témata tak, aby zaujala, ale zároveň máme témata, která se nám v minulosti osvědčila, a proto se k nim znovu vracíme. V loňském roce jsme se zaměřovali zejména na problematiku ekologie a ochrany přírody a LGBTQ+ komunity. 

V létě minulého roku jsme pořádali celkem tři přednášky s queer tematikou. Na začátku června proběhla přednáška s Nagat, která se už dlouhou dobu pohybuje ve světě mangy, anime, ale je i dlouholetá přednášející na Animefestu. Přednáška proběhla na téma Boys Love v manze a anime, což je žánr popisující romantické příběhy mezi dvěma muži, o který je v posledních letech obrovský zájem. Na přednášku přišli zejména návštěvníci našeho klubu Manga a anime, ale i mládež, která se o akci dozvěděla právě z kruhů otaku (anime nadšenců). 

Druhá přednáška proběhla v srpnu v rámci Dotykáče, což je přednáškový cyklus, který se zabývá nevšedními tématy, o nichž se tolik nemluví nebo je těch informací tolik, že člověk neví, které jsou pravdivé. Na přednášku jsme si pozvali Marka Christa, jenž je ve vedení organizace STUD a zároveň spoluzakladatel brněnského Queer kódu. Queer kód je nový projekt, jehož cílem je poskytnout prostor pro společenské a kulturní aktivity lidem z LGBTQ+ komunity. Přednáška byla na téma LGBTQ+, co ta zkratka znamená, co je Pride, jak se u nás slaví a jak se slaví různě po světě. V loňském roce proběhl druhý ročník festivalu Brno Pride Week, kterého jsme se osobně zúčastnili a díky němuž jsme přišli na myšlenku spolupráce. Při navázání spolupráce jsme nabídli své prostory, které by mohli využít v rámci dalšího ročníku festivalu. Na tuto spolupráci jsme velmi pyšní a chceme ji udržet i do dalších let.

Třetí přednáška byla s pražskou organizací Queer Spaces Network a byla zaměřená hlavně na ukrajinské LGBTQ+ uprchlíky, jak vypadá situace na Ukrajině a jak organizace uprchlíkům zajišťuje pomoc. Queer Spaces Network je organizace, jež buduje bezpečné prostory, kampaně a akce na podporu LGBTQ+ komunity.

Další přednášky se zabývaly například tématem mentálního zdraví, které také úzce souvisí s LGBTQ+ komunitou. Pomocí těchto přednášek se snažíme mládež vést k tomu, aby přemýšlela o ekologických problémech, současných problémech ve světě, ale i o osobním zdraví, jež je v dnešní době stěžejní. Dostává se nám pozitivní odezvy a dělá nám obrovskou radost, když vidíme, že tyto akce mají smysl.

Naše akce a další věci týkající se TEENu propagujeme také na Instagramu a Facebooku. Snažíme se držet s trendy dnešní doby, a proto jsme se rozhodli věnovat se sociálním médiím, abychom ukázali, že něco jako TEEN vůbec v brněnské knihovně existuje a je volně přístupný pro všechny. Vyvíjíme vlastní způsoby, jak zaujmout, například každý týden na Instagram dáváme tip na knihu. Díky sociálním sítím se nám podařilo získat spoustu nových návštěvníků, ale i lidí, kteří třeba nejsou z Brna, ale náš projekt podporují na dálku. Letos v květnu jsme měli chill zónu na Animefestu, kde jsme se také zviditelnili, a kde měli návštěvníci možnost zahrát si deskové hry, číst knihy nebo jen relaxovat. Podobných akcí, jako je Animefest, bychom se v budoucnu rádi účastnili a navázali kontakty a spolupráci, díky čemuž bychom mohli rozšířit své obzory a přivést něco/někoho nového do TEENu.

Knihovna je místem vzdělávání, ale zároveň i prostorem pro všechny bez předsudků a bariér. Tuto myšlenku se nám daří prosazovat díky Duhovému pointu a naším cílem do budoucna je ukázat zejména mládeži, že zde vždy najdou bezpečné místo. V budoucnu tuto myšlenku plánujeme podpořit zejména větší spoluprací s Queer kódem a také nově zrenovovanými prostory TEENu, jež budou více moderní a snad i více atraktivní pro cílovou skupinu a které hlavně a především budou příjemným místem pro trávení volného času.