Deskové hry pro malé i velké

Deskové hry jsou všem čtenářům Krajské knihovny Vysočiny k dispozici již více než 10 let...

Autor: Jana Fialová
Rubrika:
Datum publikace: 25.09.2024 | Ročník 10

Deskové hry jsou všem čtenářům Krajské knihovny Vysočiny k dispozici již více než 10 let, přesněji od roku 2011. Impulsem k tomuto kroku bylo otevření tehdy zbrusu nového oddělení – m-centra (multimediálního centra). V něm všichni čtenáři a návštěvníci nalezli na jednom místě vše, co jakkoli souviselo se světem multimédií – k dispozici měli moderní velkoplošnou obrazovku s možností sledovat filmy, herní konzoli, počítače s přístupem na internet, množství CD a DVD a také deskové hry. Ty byly pořízeny v počtu cca 50 kusů na zkoušku, zdali o ně bude ze strany čtenářů zájem. Byl, obrovský, čtenáři si k nim okamžitě nalezli cestu, půjčovali si je s sebou domů, hráli je přímo v m-centru. Novinka v nabídce služeb byla následně představována a propagována také v rámci kampaní Týden knihoven, Březen – měsíc čtenářů, Den pro dětskou knihu apod. a bezpečně si tak zajistila své místo v nabídce služeb knihovny.

V následujícím roce se počet her ve fondu zdvojnásobil, poptávka ze strany čtenářů neustávala, naopak, snaha vyjít jim vstříc tak byla velká. Při pořizování byly samozřejmě brány v potaz také tipy a přání čtenářů, jaké hry by v knihovně chtěli mít, tomu tak je ostatně dodnes, u jakéhokoliv dokumentu, nejen deskových her. Stejně jako cestopisné besedy, koncerty, autorská čtení a mnoho dalších aktivit i deskové hry brzy získaly svůj pravidelný prostor. Vždy v jednom odpoledni každý měsíc byl připraven program pro všechny milovníky her a hraní, m-centrum se změnilo ve velkou hernu a pronikání do spletitého a krásného labyrintu světa her mohlo začít.

S každým následujícím rokem počet her postupně narůstal, pestřejší oproti začátkům byla také jejich nabídka, k dispozici nebyly již jen deskové hry rodinného typu, ale široká škála her logických, postřehových, strategických, abstraktních atd. Vzrůstající počet i variabilita her měly i svou stinnou stránku, kterou řeší snad všechny knihovny – náročnost na prostor. Tento oříšek byl naštěstí odstraněn v roce 2020, kdy se knihovna stěhovala do nové moderní budovy, kde jsou právě pro hry vyhrazeny prostorné prosklené skříňky. Zde si je čtenáři mohou prohlédnout, vyzkoušet, vypůjčit si, všechny jsou jim k dispozici. Koncem loňského roku bylo ve fondu knihovny téměř 900 her, nové stále přibývají.

Co se týče zájmu o různé typy her, poptávka ze strany čtenářů je rovnoměrně rozvrstvena. Za obrovskou výhodu považují bohatou nabídku her, stejně jako možnost půjčit si je absenčně, a to opakovaně, dle potřeby a zájmu. V současné době je možné půjčit si 3 hry současně, tato nabídka platí jak pro dospělé, tak i pro dětské čtenáře knihovny; výpůjční lhůta je stejně jako u knih 30 dnů. Hry se staly naprosto rovnocenným partnerem knih a dalších dokumentů, jsou neodmyslitelnou součástí knihovního fondu, pro některé čtenáře znamenají zcela zásadní část nabídky služeb. Stejně jako knihy i hry jsou poměrně nákladná záležitost, mnozí uživatelé tak oceňují právě jejich dostupnost v knihovně, možnost půjčit si jich bez nejmenších potíží v průběhu roku velké množství, bez rizika vlastního nákupu nevyhovující hry.

K hrám, které vyžadují speciální doplňky či pomůcky, ale nejsou součástí základní sestavy dané hry, jsou ve fondu pro čtenáře k dispozici také. Jde např. o hry a knihy z edice Kouzelné čtení firmy Albi. Pro správné fungování vyžadují tzv. Albi tužku, díky které se hry stávají interaktivní, vzdělávací i zábavné. Čtenáři většinou Albi tužku znají a mají a půjčují si pouze hry a knihy, pro ty, kteří se s tímto formátem setkávají poprvé, je na dětském oddělení k dispozici i několik Albi tužek, s nimiž je kolegyně knihovnice naučí pracovat, vysvětlí, co umí, jak fungují atd., zájemce si pak vše může vyzkoušet sám. Dalším příkladem jsou vzdělávací hry Logico Primo či Logico Piccolo, které se skládají ze setu karet a rámečku. Stejně jako u Albi tužky také u Logica platí, že mnoho čtenářů má svůj vlastní rámeček a půjčuje si sety karet, uživatelům, kteří rámečky nemají, jsou k dispozici na oddělení také.

Nejen pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami je dostupná lekotéka. Obsahuje množství různých her a pomůcek pro rozvoj jemné motoriky, pomáhá dětem zdokonalit se v jazykových dovednostech, procvičuje zrakové, sluchové i prostorové a hmatové vnímání, stejně jako pozornost, paměť či koncentraci. Existenci lekotéky oceňují obzvláště rodiče dětí mateřských a základních škol, kteří hry využívají ve velké míře, nejen pro její pestrost a bohatou nabídku na jednom místě, výrazným faktorem je také finanční stránka, mnohé didaktické hry a hračky jsou poměrně nákladné na pořízení, ne každý rodič si je tak chce pořídit ve velkém množství, jejich dobrou dostupnost v knihovně tak považují za velmi významnou.

Mají deskové hry také svou odvrácenu stranu? Asi jediným komplikovanějším prvkem je systém kontrol při jejich vracení. Každá hra je při vrácení rozbalena, zkontrolována a všechny dílky, které obsahuje, se přepočítávají. Je to systém časově náročný, pro čtenáře i knihovníky, zatím je to však jediná cesta, jak zajistit kompletnost, nikdo nemá zájem o hry, kterým půlka dílků chybí, a přítomnost takové hry pak ztrácí smysl. V případě, že čtenář nemá prostor čekat na přepočítání, není problém domluvit se s knihovníkem na pozdější kontrole. Pokud je vše v pořádku, hra je automaticky odečtena ze čtenářského konta, v opačném případě se řeší forma náhrady.

Hry přináší zábavu, skvěle vyplňují volný čas, jsou výborným společníkem na cestách a dovolených, rozvíjí motorické schopnosti, logiku, postřeh, pozornost a mnoho dalšího. Staly se stabilní součástí knihovního fondu a pro čtenáře důležitou položkou, která v knihovně rozhodně nemůže chybět.

Mgr. Jana Fialová
Krajská knihovna Vysočiny