Milena Lenderová: Žena v 19. století – od privátního do veřejného prostoru
Tuto křesťanstvím petrifikovanou realitu zdůvodnila v 19. století filozofie a roku 1811 potvrdil občanský zákoník, platící až do roku 1950. A přesto právě dlouhé 19. století postupně ženu do veřejného prostoru, až dosud vyhrazeného mužům, přivedlo. Začalo to nenápadně – prosazením ženského vzdělání. Pokračovalo vstupem žen na trh kvalifikovaných profesí. A končilo (?) prvním krokem žen na politické kolbiště. To už se ale zvolna psalo 20. století…
prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. (*1947)
Přední česká historička, jako první v Česku začala zkoumat dějiny žen a dětství z pohledu historické antropologie. Z dalších témat, kterým se věnuje, stojí v popředí dějiny každodennosti a kulturní dějiny česko-francouzských vztahů.
Patří k zakládajícím pracovníkům Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Do Pardubic přišla roku 1999 jako ředitelka tehdejšího Ústavu jazyků a humanitních studií. Byla první děkankou Fakulty humanitních studií (pozdější Fakulty filozofické).
Autorka řady knih, mj. K hříchu i k modlitbě. Žena devatenáctého století (Karolinum, 2016), Dcera národa? Tři životy Zdeňky Havlíčkové (Paseka 2013), Z dějin české každodennosti, M. Lenderová a kol. (Karolinum, 2017), Žena v českých zemích M. Lenderová a kol. (NLN, 2008), Radostné dětství? Dítě v Čechách devatenáctého století (Paseka, 2006), Zvířata a jejich lidé, M. Lenderová (ed.) (Karolinum, 2023)