Brněnská muzejní noc 2023: Slunce v květnu

Tato akce již proběhla Akce proběhla 20.05.2023 | 18:00
Akce KJM: Brněnská muzejní noc 2023: Slunce v květnu
Sluneční pohádka výtvarnice Fridy Kakao pro malé i velké děti, koncerty barokní i nebarokní hudby, představení Divadla Kjógen a mnoho dalšího.

Po zimě se každý těší na jarní paprsky, které prohřívají zemi a přináší do našich srdcí novou naději, ale také otázky.
Jaký bude tento rok?
Které rostliny vykvetou a které z nich budou v pozdním létě nést plody?
V květnu jaro vrcholí a my můžeme pomalu tušit, jaké tóny příští měsíce rozehrají. V květnu se slaví také Den Slunce a my v Knihovně Jiřího Mahena právě Slunci věnujeme čas muzejní noci. Slunci, které umožňuje naší planetě žít, slunci, které osvětluje dny, je člověku pomocníkem a umí také inspirovat ducha.

Narativ Slunce v květnu reflektuje barokní historii Schrattenbachova paláce a příběh o tom, že zde kdysi jako dítě přespal Wolfgang Amadeus Mozart. Zlatou nitkou celého programu je cíl „zahnat“ malého Mozarta do postele, aby mohlo jít Slunce spát, skončila Muzejní noc a knihovna mohla být uzavřena, aby se připravila na nový den.

Program

  • 18:00 hod. / Sluneční božstvo nebo malý hudebník? Mozart se představuje – zahájení programu a dobrodružné knihovní hry.

  • 18:10 hod. / Sluneční pohádka – pohádková performance pro malé i věčné děti (Frida Kakao).

  • 18:45 hod. / Beladona Quartet
    Koncert klasické hudby. Výběr z Malé noční hudby, Divertimenta D dur, Tureckého pochodu či Figarovy svatby. A jako specialitka Per la ricuperata salute di Ofelia, skladba, která vznikla spoluprací Wolfganga Amadea Mozarta s Antoniem Salierim.

  • 19:20 hod. / Za sluncem – prohlídka Ústřední knihovny.

  • 19:30 hod. / Slunce v květnu – komentovaná prohlídka výtvarné intervence v atriu Schrattenbachova paláce.

  • 20:00 hod. / Sluneční koncert
    Účinkují studenti 2. ročníku muzikálového herectví JAMU a studenti 1. ročníku činoherního herectví JAMU pod vedením Dady Klementové. Těšit se můžete mj. na Duka Ellingtona, Freda Reynoldse či dvojice Bulis/Vodňanský, Suchý/Šlitr a další.

  • 20:30 hod. / Za sluncem II. – prohlídka Ústřední knihovny.

  • 21:00 hod. / Divadelní představení – slunce, hory, světlo a lidé v Divadle Kjógen, které uvede 2 hry: Horský asketa zlodějem tomelů (Kaki jamabuši) a Lahodný jed (Busu).

  • 21:40 hod. / Epilog: Uspávanka pro Amadea

Výstavy a výtvarné intervence

  • Viktor Mácha: Hutě / ochoz ve 2. NP

  • Slunce v květnu / atrium

Divadlo Kjógen

Horský asketa zlodějem tomelů (Kaki jamabuši)
Horský asketa zlodějem tomelů je jednou z nejkratších, nejjednodušších, ale zároveň i nejčastěji uváděných japonských frašek. Horský asketa, vracející se z pouti po svatých místech v horách Ómine a Kacuragi (skutečná poutní místa japonské esoterické školy šúgendó), dostává hlad, vyšplhá na strom a začne krást tomely. Nachytá jej však sadař, který, pobaven neumělou snahou askety ukrýt se na stromě, si z mnicha pořádně vystřelí. Asketa je tak nucen postupně napodobovat zvuky a pohyby nejrůznějších zvířat.
Překlad z originálu Ondřej Hýbl, režie Šigejama Šime; nastudováno roku 2000 v Praze a 2003 v Kjótu.

Lahodný jed (Busu)
Klasický kjógen, o němž se nám dochovaly první zprávy z 12. století. Pán se musí vzdálit z domu, aby zařídil velmi důležitou záležitost. Přikáže svým sluhům dohlížet na dům a zejména na jeho drahocennost – soudek busu (lahodný cukr), který pán v obavě, že bude sluhy v jeho nepřítomnosti spořádán, vydává za prudký jed. Pán odchází a všeteční sluhové začnou okamžitě kontemplovat nad povahou soudku s jedem. Po počátečních obavách překonávají ostych a rozhodnou se na busu podívat zblízka...
Překlad z pracovní verze Ondřeje Hýbla kolektivně MDK, nastudováno během dvoutýdenního workshopu, který v červenci a srpnu 2007 vedl v Praze Šigejama Šime. Režie: Šigejama Šime, Šigejama Ippei.

Beladona Quartet

Pod tímto názvem se skrývá skvělá formace čtyř mladých dam, prezentující rafinovaná aranžmá známých hudebních děl. Všechny hráčky jsou absolventkami Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, vedoucí souboru, violoncellistka Pavla Jahodová pak rovněž Vysoké hudební školy v německém Výmaru a na profesionální brněnské hudební scéně je můžete slyšet na koncertech a představeních Filharmonie Brno, Národního divadla Brno a Městského divadla Brno. Kromě hry v orchestrech se dámy věnují bohaté komorní činnosti v klasické i populární oblasti. 

Kvarteto má od svého založení v roce 2002 na svém kontě řadu vystoupení u nás i v zahraničí a je vyhledávaným hostem firemních reprezentativních akcí v atraktivních sálech a luxusních hotelích. Od roku 2013 spolupracuje kvarteto také s legendárním multiinstrumentalistou Jiřím Stivínem. V podání smyčcového ansámblu Beladona Quartet můžete projít celou hudební historií od klasiky přes legendární jazzové skladby, šansony, ohnivá tanga, líbezné valčíky, až k současným filmovým hitům. Repertoár kvarteta obsahuje téměř 300 skladeb a řadí tak soubor k nejflexibilnějším českým smyčcovým tělesům. Temperamentní projev, virtuozita a strhující rytmy v kontrastu s elegancí a půvabem interpretek vás zcela jistě osloví. 

Sdílet na sociálních sítích